نمایش فایل(دانلود تحقیق در موردتب نزله ای بدخیم گاوهایا MCF 20ص)

دانلود تحقیق در موردتب نزله ای بدخیم گاوهایا MCF 20ص|نمایش فایل|آر کیو|50489292|
در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان دانلود تحقیق در موردتب نزله ای بدخیم گاوهایا MCF 20ص را مشاهده می نمایید.

نام فایل : تب نزله ای بدخیم گاوهایا MCF 20ص


فرمت : .doc


تعداد صفحه/اسلاید : 20


حجم : 56 مگابایتتب نزله ای بدخیم گاوهایا
MCF
این بیمار حاد کشنده با واگیری محدود ، مختص گاو است . بین حیوانات اهلی تنها گاو و گومیش به این بیماری مبتلا شده و علائم ظاهری را از خود نشان می دهند و در سایر نشخوار کنندگان علائم بیماری دیده نمی شود . گاو در تمام سنین به این بیماری مبتلا می شود افزایش فصلی بیماری نشان می دهد که ویروس به وسیله واسطه ای چون گوسفند بیشتر باعث ابتلا می شود و در جاهایی که گاو و گوسفند باهم نگهداری می شوند بیماری بیشتر دیده شده است .
شانیهای ظاهری در دام بیمار
مرحله نهتفتگی بیماری در حالتهای طبیعی بین 3 تا 8 هفته متغیر است ، ولی شکل عادی بیماری بسیار شایع و تشخیص آن هم آسان است ، این شکل باتب 40 تا 41.5 درجه به طور ناگهانی و بیحالی مفرط آغاز می شود ریزش آب از بینی ابتدا مخاطی سپس چرکی و بعد زرد رنگ شده و به زودی تشکیل کبره می دهد ، پوست پوزه حیوان بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و ملتهب و نقاط نکروزه وزخمهای سطحی روی مخاط بینی دیده می شود .
ریزش آب از چشم با ورم کم و بیش مشخص و تورم پلکها ، پر خونی مویرگهای سفیده چشم و کدر شدن قرنیه از علائم مشخصه بیماری است .
همچنین زخمهای داخل دهان و زخم روی لبها و سطح داخلی لثه به خوبی قابل رویت می باشد .
در این بیماری غدد لنفاوی متورم شده و قابل دیدن می شوند . در شکل عادی بیماری نشانی های عصبی به ویژه ناهماهنگی دستگاه حرکتی ، لرزش ماهیچه ها و ضعف دست و پا دیده می شود . از دیگر علائم بیماری دام ابتدا به یبوست مبتلا شده و بعد به اسهال دچار می گردد که در هر حالت دفع مدفوع با درد فراوان همراه است و در این حالت دفع ادرار به صورت قرمز رنگ می باشد .
آثار کالبد شکافی
در کالبد گشایی دام تلف شده به مخاط شکمبه و نگاری و هزارلا آسیب زیادی وارد نمی شود اما ممکن است سرخی خونریزی و یا زخم را در آن مشاهده نمود .
بر عکس ضایعات شیردان واضح تر از پیش معده است . مخاط داخل روده ها بسیار پر خون و متورم و زخم هایی در آن دیده می شود . احتمال دارد ضایعات فوق در نای و نایژه ها وجود داشته باشد . در این حالت ریه یا جگر سفید ممکن است که سالم بماند اما کبد متورم می شود که به صورت واضح قابل مشاهده است .
در مغز و پرده های آن خونریزی دیده می شود ، پر خونی در مخچه کاملاً قابل رویت است و بالاخره دام در اثر تنگی نفس ، تب شدید و التهاب پرده های مغز تلف می شود .
پیشگیری و درمان
برای مبارزه با این بیماری واکسنی تهیه نشده و درمان اختصاصی هم وجود ندارد ، لذا دامداران گرامی جهت عدم ابتلای دامهایشان به این بیماری لازم است که مسائل بهداشتی را کاملاً رعایت نموده و در صورت مشاهده بروز نشانه های ظاهری بیماری دام بیمار را از دیگر دامها جدا نگهداری کنند . چون مخزن بروز بیماری ناشناخته مانده و احتمال بروز بیماری از طریق گوسفند زیاد است بهترین روش پیشگیری جدا نگه داشتن گاوها به خصوص گاوهای دو رگ و اصیل از گوسفندان است ، زیرا گفته می شود که این بیماری توسط گوسفند به گاو منتقل می شود ولی از خود هیچ گونه علامتی را بروز نمی دهد .
در پایان توصیه می شود که به دلیل تشابه بعضی از علائم بیماری تب نزله ای بدخیم گاوها با بیماری طاعون گاوی و اسهال ویروسی بهتر است که در صورت مشاهده علائم بیماری سریعاً با مراجعه به نزدیکترین دامپزشکی موضوع را با کارشناسان در میان گذاشته تا نسبت به شناسایی بیماری اقدام نمایند .
بيماري طاعون شتر

در روز پنجم جولای ۲۰۰۴ خبرگزاری ترکمنستان اعلام کرد که بیماری خطرناک وواگیری در بین دام های منطقه مرزی قزاقستان واوزبکستان که کاراکورت
Kara Kurt
نامیده می شود ، دیده شده است وتعدادی نیز از دام های صحرای توپ کاراگان
Tupkaragan
در کشور قزاقستان درگیر بیماری شده اند . قابل ذکر است که این صحرا محل پرورش ونگهداری ۴۰۰۰ نفر شتر است وبنابر اظهارات مقامات محلی بر اثر شیوع بیماری بیش از ۱۰۰ نفر شتر تلف شده اند .
در گزارش دیگری مشخص شد که در ماه مه ۲۰۰۴ اپیدمی بیماری طاعون انسانی در ترکمنستان ظاهر شده ومنجر به مرگ ومیر بیش از بیست نفر گردیده است واین گزارش برای اولین بار توسط یک شرکت آلمانی که در مرز اوزبکستان ـ ترکمنستان مشغول کار بوده است ، اعلام شده است مراتب فوق توسط سازمان جهانی بهداشت ودفتر بین المللی بیماری های واگیر
OIE
تأیید نشده است ، اما نظر به خطرات بیماری ومشترک بودن آن بین انسان وشتر وبا توجه به شیوع آن در کشورهای همسایه ، این مقاله برای آشنایی دست اندرکاران با این بیماری تدوین ومنتشر می گردد .
طاعون شتر
Camel Plague

بیماری واگیر حاد و یا مزمنی است که با سپتی سمی، تخریب شدید بافت ریه ها و آسیب دیدن دستگاه لنفاوی بدن مشخص می شود. عامل مسبب بیماری ، باکتری یرسینیا پستس
Y.Pestis
...مطالب دیگر:
📎نقش رهبران کاریزما در پیشبرد سازمان📎جلد دفتر لایه باز طرح بن تن Ben 10📎جلد دفتر لایه باز طرح قاصدک psd📎طرح لایه باز جلد دفتر شامل دو فایل angry birds📎طرح لایه باز جلد دفتر مدارس شامل دو فایل طرح قلب📎طرح لایه باز جلد دفتر شامل دو فایل📎طرح لایه باز جلد دفتر شامل دو فایل (طرح گل)، طرح لایه باز جلد دفترچه یادداشت📎طرح لایه باز جلد دفتر شامل دو فایل (طرح جلد دفتر تام و جری و میکی موس)📎پاورپوینت کتاب جامعه شناسی توسعه تالیف دکتر عبدالعلی لهسایی زاده📎پاورپوینت کتاب جامعه شناسی خانواده تالیف نعمت الله تقوی📎تئوری مدیریت کلاسیک📎اجرای سقف کرومیت و کوبیاکس و مزایای آنها📎اختلالات خلقی، اضطرابی، تفکر و روانی در روانشناسی📎اختلالات خودبیمارانگاری، شبه جسمی،ساختگی، تمارض، تجزیه ای، انطباقی و روان تنی در روانشناسی📎ازدواج و طلاق از دیدگاه روانشناسی📎استعاره و تئوری های سازمانی در مدیریت پیشرفته سازمانی📎شناخت و کاربرد نوسان نما یا اسیلوسکوپ📎اصول ایمنی در کارگاه ها📎اصول پرورش مرغ گوشتی📎اصول حسابداری بازرگانی و حسابداری مدیریتی📎اصول طراحی آسانسور و پله در سازه📎چگونه مشکل کمرویی و گوشه گیری را در دانش آموزان حل کردم📎انرژی بادی و طراحی و ساخت نیروگاه بادی📎آجر و نحوه تولید آن📎آموزش کشت ذرت دانه ای و علوفه ای